Site icon Trener biznesu Beata Kurach Green Window Mind

W czym może pomóc mentor kryzysowy?

Trener biznesu

Profesjonalne wsparcie liderów w rozwoju. Green Window Mind-Beata Kurach-mentoring, coaching i szkolenia biznesowe. Mentoring kryzysowy.

Mentor kryzysowy to stosunkowo nowa profesja, która staje się coraz bardziej potrzebna liderom i organizacjom, mierzącym się z ogromną ilością wyzwań, zmiennością i nieprzewidywalnością. Coraz więcej ludzi dotyka kryzys, stres, depresja i różnego rodzaju zaburzenia. Dbamy o naszą sprawność fizyczną, często zapominając o mentalnej. Każdy człowiek doświadczył już, często nawet o tym nie wiedząc albo doświadczy w swoim życiu kryzysu. Najlepszym dowodem jest pandemia COVID-19, przykład kryzysu środowiskowego, dotykająca ludzi na całym świecie.

Najczęściej moimi klientami są pracownicy firm, którzy doświadczają wielu trudnych sytuacji i kryzysów, generujących stres i napięcie. Osoby w kryzysie, są odcięte od swoich wewnętrznych zasobów, nie są w stanie żyć w pełni i efektywnie działać.

Mentor kryzysowy wspiera klientów w lekkim i średnim kryzysie i pomaga wrócić do psychologicznej normy.

Mentoring kryzysowy składa się z dwóch etapów, interwencji kryzysowej i coachingu klasycznego.

W pierwszym etapie mentor zapoznaje się z sytuacją klienta, zbiera informacje i stawia diagnozę. Odpowiada sobie na pytania czy klient jest w kryzysie, jaki to kryzys, jak jest głęboki i jak długo trwa. Mentor dobiera odpowiednie narzędzia i metody pracy z klientem, aby pomóc mu wyjść z kryzysu.

Gdy to się uda i klient pokona kryzys, wróci do swojej równowagi, mentor może rozpocząć z nim pracę coachingową. Klient, wchodzi na drogę rozwoju. Kryzys, który przeszedł staje się dla niego impulsem do doskonalenia siebie, wykorzystania swojego potencjału i wzmocnienia własnej odporności mentalnej.

To wyjątkowe połączenie interwencji kryzysowej i klasycznego coachingu w pracy z klientem jest bardzo skuteczną formą wsparcia i rozwoju. Sam coaching klasyczny w pracy z osobą w kryzysie jest nieskuteczny, ponieważ klient jest wybity z równowagi poznawczo-emocjonalnej. Dlatego tak ważny jest pierwszy etap interwencji kryzysowej, który stanowi fundament do dalszego rozwoju.

https://www.konsorcjumsuwak.pl/

Exit mobile version